
Igen i år deltager Dansk Curling Forbund i den såkaldte DM-uge, som løber af stablen i weekenden 27.-29. juni.
Det foregår i Utzonparken i Aalborg, hvor du finder den store kom-og-prøv-park. Her har vi stillet en street-curling bane op, hvor man kan prøve at spille med “sten”, som ruller og “curler” lidt som man kender det fra rigtig curling med sten på is.
Der vil også være mulighed for at vinde en plads i et Kick-off forløb i en af følgende klubber:
Kick-off forløbet varer typisk 6-8 uger og giver en grundig introduktion til spillet. Man tilmelder sig lodtræknigen om en plads i den klub, hvor man har mulighed for at deltage i et forløb i det givne antal uger. Forløbene vil blive afviklet i løbet af det tidlige efterår 🥌
Utzonparken er fyldt med gratis aktiviteter, musik og underholdning for hele familien. Her kan besøgende søge hen, når danmarksmesterskaberne inspirerer til at prøve idrætterne af på egen krop, når sulten melder sig, når børnene skal brænde noget krudt af, eller når de voksne trænger til et hvil i en strandstol.
Curlingbanen er åben
Alle aktiviteter er gratis, og du kan se det hele i DM-ugens app.

Her er billeder fra de sidste to års DM-uger i Herning (2024) og Aalborg (2023).
Foto: Charlotte Jensen












