
I den tredje kamp ved OL i Cortina led det danske damelandshold et smerteligt nederlag til arvefjenderne fra Sverige. I et kæmpe drama lykkedes det for den svenske skip Anna Hasselborg at afgøre kampen med en flot sten, der endte få centimeter bedre end den bedste danske. Forinden havde Madeleine Dupont ellers skabt gode muligheder for en overraskelse, men desværre forgæves.
“Jeg er superstolt af vores holdindsats i dag. Virkeligt. Vi stod virkelig sammen, selvom vi lige missede sejren med en millimeter. Det er super-surt, vi taber, men jeg har stadig en mega god fornemmelse” sagde Madeline Dupont korte efter det ærgerlige nederlag.
Selv om det danske hold nu er presset efter kun en sejr i de tre indledende gruppespilskampe, er der god stemning og tro på at en plads i semifinalerne stadig er inden for rækkevidde. Og det er der bestemt god grund til efter at have set Madeleine Dupont, Mathilde Halse, Jasmin Lander Holtermann og Denise Dupont presse to af verdens absolut bedste hold.
Næste kamp spilles lørdag aften kl. 19:05 mod Sydkorea.
Se kampprogram og sendeplan ved OL 2026
Billeder fra kampen mod Sverige




Foto: Lars Møller, DIF