Syv forbund om én projektleder skal give flere expats i foreningerne

Dansk Curling Forbund indgår i et samarbejde med seks andre specialforbund, som i fællesskab har ansat en projektleder, der skal arbejde med at gøre det lettere for expats at finde vej ind i foreningslivet. Indgangen er idrætsgrene, som mange expats kender fra deres hjemlande, fordi de er store ude i verden, men mindre her i Danmark.

Det toårige projekt har arbejdstitlen ’Stor i udlandet, lille i Danmark’ og er støttet af Initiativpuljen. 

Tværgående samarbejde 

Samarbejder på tværs af to eller flere forbund indgår som et tværgående værktøj i DIF’s politiske program frem mod 2030.

Løsningen med at være flere forbund om at ansætte en medarbejder med specifikke kompetencer har med succes også allerede været brugt bl.a. i forhold til digital marketing og kommunikation. Det nye samarbejde om at koble expats sammen med eksisterende idrætsfællesskaber rummer et lovende potentiale, og nu er der fundet den projektleder, som skal drive arbejdet i de næste to år.

Micki Chow er ny projektleder 

Micki Chow, som er cand.merc.(kom.) i Strategisk Kommunikation og Ledelse fra Copenhagen Business School, kommer med en baggrund fra elitedans og har stærke kompetencer inden for organisationsopbygning, forandringsledelse, kulturudvikling og strategisk eksekvering. 

Han overtager stafetten fra Louise Wium Gotthardt, forbundskoordinator i Rugby Danmark, som har været projektleder i projektets første fase, og det bliver nu Mickis opgave at udvikle og gennemføre indsatser i projektets fire fokusbyer: København, Odense, Herning og Esbjerg. 

Opgaven er at skabe stærkere samarbejder mellem idrætsforeninger, kommuner, virksomheder og sprogcentre, så det bliver lettere for expats at finde vej ind i foreningslivet gennem idrætsgrene, de allerede kender fra deres hjemlande.

Om initiativpuljeprojektet ’Stor i udlandet, lille i Danmark’

Projektet er et samarbejde mellem syv specialforbund, som har det til fælles, at de er store ude i verden, men mindre herhjemme.

Med støtte fra Initiativpuljen skal samarbejdet i de næste to år udvikle og teste pilotprojekter, som kan danne grundlag for en større, eksternt finansieret og landsdækkende indsats. 

Målet er at udvikle koblingen mellem eksisterende idrætsfællesskaber og expats i Danmark ved at bidrage til at gøre vejen ind i foreningslivet mere synlig og tilgængelig for nye borgere i Danmark. 

De deltagende forbund er:

•    Dansk Cricket-Forbund
•    Dansk Curling Forbund
•    Dansk Hockey Union
•    Dansk Softball Forbund
•    Dansk Squash Forbund
•    Floorball Danmark 
•    Rugby Danmark.

Seneste nyheder

Generalforsamling 2026 + CurlingForum

Generalforsamling 2026 + CurlingForum

Til alle klubber tilknyttet Dansk Curling Forbund I inviteres hermed til årets Generalforsamling, som beskrevet i forbundets vedtægter. I år vil Generalforsamlingen blive afholdt;  Søndag den 31. maj 2026 kl. 10.00 Generalforsamlingen…
Læs mere
GDPR
COMPLIANT